Ekonomi

Perakende satışlar eylülde hızlandı

Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ait perakende satış endekslerini açıkladı.

Buna nazaran, sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, eylülde bir evvelki aya kıyasla yüzde 1,8 yükseldi. Bu periyotta besin, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,6 arttı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi eylülde geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 9,7 artış gösterdi. Birebir periyotta besin, içecek ve tütün satışları yüzde 11, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13,6 yükselirken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 3,1 düştü.

Perakende ciro

Cari fiyatlarla perakende ciro, eylülde geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 130,8 artış kaydetti. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 120,4, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 125, otomotiv yakıtı satışları yüzde 168,6 arttı.

Perakende ciro, eylülde bir evvelki aya nazaran yüzde 5 yükseliş gösterdi. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları yüzde 5,4, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,2, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,2 artış olarak kayıtlara geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu