Ekonomi

Sarıgöl’de Cennet Elması Hasadına Başlandı

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde 2023 yılı ürünü olan halk arasında hurma olarak da bilinen cennet elmasının hasadına başlandı. Cennet elması olgunlaştığında taze olarak tüketildiği gibi kabuğu soyulup iplere dizilerek kurutulan cennet elması da kış aylarında tüketilir.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde cennet elmalarının hasadı başlarken, kurutma süreci de devam ediyor. Taze cennet elmasının kilosu 15-20 liradan satılırken, kurutulmuş elmanın kilosu 180 ila 190 lira arasında satılıyor.

Olgunlaştığında tüketilen ve saklanan cennet elmasının Sarıgöl ve çevresinde hasadı başladı. Taze cennet elmasının kilosu kalitesine göre 15-20 liradan satılmaya başlandı.

“Her evde kurutulur”

Sarıgöl’de evinin ihtiyacı kadar cennet elması yetiştiren Hülya Akkaya, hurma olarak da bilinen cennet elması hasadına başladıklarını belirterek, “Roj Brillante elmalarımızı toplamaya başladık. Cenneti bekliyoruz. Elmaları gölge bir yerde olgunlaştırıp iplere dizip olgunlaştırıyoruz. Olgunlaşınca yiyoruz. Asılı olan bu elmalar “Kuruyunca kış aylarında tatlı olarak tüketilir. Kakaolu versiyonu da var.” dedi. – MANİSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu